e
sv

Cyberpunk 2077 İndir

avatar

apkmavi

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Cyberpunk 2077 CD Projekt Red tarafından ilk olarak 2013’te düzenlenen e3 oyun fuarında tanıtıldı. Tanıtıldığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çeken CD Projekt Red  400 den fazla kişi ile REDengine 4 kullanılarak geliştirilen Cyberpunk 2077, 2019 yılında düzenlenen e3 oyun fuarında Keanu Reeves’i de oyun dahil ederek oyuncuların dikkatlerini daha çok üzerlerine çekti. Çıkış tarihi 16 Nisan 2020 olarak belirtilmiş olsa da yaşanan küresel salgın olumsuzlukları yüzünden oyun belirtilen tarihte çıkış yapamayıp 3 defa ertelenmiştir. Yaklaşık 8 yıl süren yapım aşamasından sonra 10 Aralık 2020 tarihinde konsol ve PC platformlarında çıkış yaparak oyuncuların 8 yıllık bekleyişi sona erdi. 

Cyberpunk 2077 CD PROJEKT RED tarafından 10 Aralık 2020 tarihinde tek oyunculu, FPS (birincil bakış açısı), açık dünya, RYO (rol yapma oyunu) olarak çıkış yapmıştır. Oyun 2077 yılında Nigh City adı verilen gelişmiş bir şehirdeki V adlı kaçağın macera dolu hikayesini oynuyoruz. Oyun içeriğinde birçok farklı silah bulunmasının yanı sıra hacker, mekanik beceriler ve yakın dövüş gibi birçok seçenek bulunduruyor. Cyberpunk 2077 verdiğimiz kararlar ile hikâyenin gidişatını değiştirebildiğimiz açık dünya, aksiyon macera oyunudur.

Cyberpunk 2077 İndir

Sistem Gereksinimleri

Minimum:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

İşletim Sistemi: Windows 7 or 10

İşlemci: Intel Core i5-3570K or AMD FX-8310

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon RX 470

DirectX: Sürüm 12

Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Önerilen:

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

İşletim Sistemi: Windows 10

İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G

Bellek: 12 GB RAM

Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590

DirectX: Sürüm 12

Depolama: 70 GB kullanılabilir alan (SSD önerilir)

Ödülleri: Cyberpunk2077 daha çıkmadan 2018 yılında 3 farklı dalda 4 ödül, 2019 yılında 2 dalda 2 ödül ve 2020 yılında 1 ödül aldı. Çıktıktan sonra 2020 yılında düzenlenen GAMESCOM oyun fuarında ise 5 farklı ödül almıştır. Bu ödüller;

2018 Oyun Eleştirmenleri Ödülleri 

• Grafik Dalında Özel Ödül

• Yenilik Dalında Özel Ödül​

2018 Altın Joystick Ödülleri

• En Çok Aranan Oyun

2018 Oyuncuların Seçimi Ödülleri (Adaylık)

En Beklenen Oyun​

2019 Oyun Eleştirmenleri Ödülleri

Grafik Dalında Özel Ödül​

2019 Altın Joystick Ödülleri​

En Beklenen Oyun​

2020 18. Visual Effects Society Ödülleri​

Bir Reklamda En İyi Karakter Animasyonu​

2020 Gamescom ödülleri

En İyi PC Oyunu

En İyi Rol Yapma Oyunu

Gamescom’un En iyisi

Gamescom “En Çok İstenen” Tüketici Ödülü

En İyi Sony Playstation Oyunu

İlk piyasaya sürülme tarihi: 10 Aralık 2020

Yapımcı: Richard Borzymowski

Motor: REDengine 4

Platformlar: Stadia, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows

Geliştiriciler: CD Projekt 

Yayıncı: CD Projekt RED

Tasarımcılar: Mike Pondsmith, Konrad Tomaszkiewicz

Başlangıçlar

Göçebe eğer oyuna göçebe olarak şehrin dışında bir kasabada Night City’e kargo götürecekken arabası arızalanmış olan dışlanmış bir göçebe olarak oyuna başlıyoruz.

Sokak çocuğu olarak başladığımızda ise Night City’de olan watson adlı bölgede bir barda başlıyoruz. Karakterimizin bir araba çalması isteniyor ve daha sonra olaylar gittikçe karmaşık bir hal almaya başlıyor.

Şirketçi Nigh City’deki en güçlü şirket olan Arasaka şirketinde çalışan ve sonradan tüm o saygınlığını kaybeden biri olarak başlıyorsunuz. 

Bu 3 farklı başlangıç ilerleyen hikâyede ortak bir yerde birleşiyor. Hikayedeki en büyük farklılıklardan biri sokak çocuğu ve göçebe oynarken Jackie karakterini ile sonradan tanışıyorsunuz ama şirketçi olarak oynadığımızda ise Jackie’yi zaten tanıdığımız biri olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 30 40 dakikalık bir oynama süresinden sonra bu 3 başlangıç aynı görev dizisinde bulunmaya başlıyor ama seçtiğiniz başlangıçlar karşınıza çıkan diyalog ve hikâye’de farklı seçenekler çıkartarak etki etmenizi sağlıyor.

Karakter Gelişimi

Karakter gelişimi 5 farklı ana özellik ile karşımıza çıkıyor. Bu özellikler vücut, refleks, teknik kabiliyet, zekâ ve serinkanlılık 5’e ayrılıyor. Bu ana özellikler kendi içerisinde yetenek ağaçlanmaları ile karşımıza çıkıyor. Bu ağaçlanmalar vücut özelliğinde 3, refleks özelliğinde 2, teknik kabiliyet özelliğinde 2, zekâ ve serinkanlılık özelliklerinde’ de 2 yetenek ağacı şeklinde bize sunuluyor. Bu karakter geliştirme seçenekleri hangi niteliklerde ve nelerde uzmanlaşacağını seçmemizi sağlıyor. Oyunun isminden de anlayacağınız üzere karakterinize siber eklentiler koyabiliyorsunuz.  Karakterinize uzmanlaşmak istediğiniz nitelik ve yetenekler ağaçlarınıza göre ya da istediğiniz şeylere göre siber donanım ekleyerek karakterinizin daha çok gelişmesini sağlayabiliyorsunuz.

Görev Sistemi

Oyunun açık dünyasını araştırmayıp sadece ana görev odaklı gidildiğinde bile Cyberpunk 2077 oyuncuya yaklaşık olarak 25 ile 35 saat arasında bir oynayış süresi sunuyor. Cyberpunk 2077’nin açık dünyasındaki birbirinden farklı ve eğlenceli görevleri es geçmekse açık dünyası bu kadar iyi olan oyuna büyük haksızlık yapılmış olur. Şehirde küçük bir bölgede bile onlarda görev eklenmiş. Görevler arasında çoğu açık dünya oyununda karşımıza çıkan hedefi ortadan kaldırma görevleri, araba çalma görevleri gibi benzer görevlerde olmasına rağmen CD Projekt RED görev işleyişini farklılaştırmayı başarmış. Görev sistemi çok düşük, kolay, orta, yüksek ve çok yüksek olarak kategorize edilmiş. Seçilen zorluğa göre girilen çatışmalar, karşımıza çıkan düşmanlar zorlaşmaktadır.

Sunum

Oyunun sunum tarzı hikâyede yaşanan iniş çıkışlı olaylar olsun, açık dünyada karşımıza çıkan aksiyon sahneleriyle karşılaştığımız diyaloglar ve Türkçe altyazısının oyunculara sağladığı avantaj ile oyunculara kendini beğendirmeyi başardı.

Çatışma dinamikleri

Yakın dövüşte yumruk atma hissiyatı ve dinamikleri çoğu oyuncu tarafından kötü karşılandı. Yakın dövüş silahları kuşanıldığında ise karşımıza çıkan bitirici vuruşlar ve kullanılan yakın dövüş silahının hissiyatı oyunculara daha iyi yansıtılmış ve beğenilmiştir.

Silahlar konusunda CD Projekt RED oyuncuya çok geniş silah yelpazesi sağlamış, silahlardaki vuruş hissiyatı ve çeşitliliği oyunculara yansıtmayı başarmış. Her ne kadar çatışma hissiyatları iyi olsa da oyundaki yapay zeka çoğu oyuncu tarafından beğenilmedi.

Hatalar

Oyunun en çok tepki alan hatalarından biri ekran kartı optimizasyonları oldu. Anlık olarak FPS düşüşleri, yaşanılan kaplama hataları, duvarların içinden geçen karakterler, objelerin havada kalması gibi sayılabilecek birçok hatayı içinde barındırıyor.

Yorumlar

Oyunun açık dünyası şimdiye kadar ki açık dünyalara oranla daha yoğun yapılmış. Oyunun grafikleri ise çığır açacak düzeyde olmasada gayet güzel göz alıcı şekilde yapılmış. Şehir merkezine indikçe şehrin yoğunluğu canlı bir şehir olduğunu hissettiriyor ama şehirden uzaklaşıldıkça bölge bölge olarak yoğunluk iyice azalıyor hatta yok denecek kadar az seviyeye iniyor. Kalabalık derecesinin bir miktar düzeltmelerle biraz daha ayarlanıp şehrin geneline yayılması oyunun yaşayan bir şehir havasına ekstra artı sağlayacaktır. Şehrin dışında ise büyük bir çölün ortasında olduğunuzu hissediyorsunuz ara ara yerleşim yeri görsek bile bu oyunun dünyasında daha doldurulabilecek büyük bir boşluk varmış hissiyatı veriyor. Cyberpunk 2077 açık dünyasında yaşayan bir dünya olgusunu şehir düzeni ile sağlamış çoğu oyuncu Cyberpunk 2077’yi karakterler bakımından da zengin ve yaşayan dünya’ ya sahip olmasını istiyordu. Şehrin ara sokaklarında önünüzü kesen gangsterler ve hiç beklemediğiniz bir yerde karşınıza çıkan polisle çatışan grupların olması oyunun cyberpunk ve yaşayan bir dünya’ da geçtiğini atmosferini gayet başarılı bir şekilde sunmuş.

Analiz

The Witcher 3: Wild Hunt oyunu ile CD Projekt Red hatrı sayılır bir kitleye ulaşan ve bu kitleden olumlu tepkiler alarak oyuncuların gölünde taht kurdular.Cyberpunk 2077 CD Projekt Red  tarafından sürekli ertelenmesi yüzünden yağan mail ve gelen tehditler yüzünden bir 10 Aralık 2020’de konsol portunda hatalar ve pc portunda ise tam olarak hazır olmadan hata dolu şekilde çıkış yaptı. Konsol portundaki hatalar yüzünden konsol oyuncularının şikayetleri üzerine CD Projekt RED konsol portlarında geri iade formları oluşturarak konsol oyuncularından iade almaya başladı. Oyunun pc portunda ise yüksek özellikli bilgisayara sahip oyuncular hatalar ile daha az karşılaştılar buna rağmen çoğu oyuncuyu bu durum rahatsız etmeye başladı. Yaklaşık 8 yıl süren oyunu geliştiren CD Projekt RED oyunun istenilen düzeye getiremeyerek çoğu oyuncunun gözündeki oyuncu dostu imajını zedeledi. Türkiye’de  The Witcher 3: Wild Hunt ve izlediği yerel fiyatlandırma ile kendine bağlayan CD Projekt RED hayal kırıklıklarına yol açtı. Oyunu eleştiren, beğenmeyen büyük bir kesim olsada oyunun açık dünya ve oynanışını beğenen büyük bir kesim de oluştu. Vaat edilen ama yapılamayan onca şeye, oyunda çok fazla hatanın bulunmasına rağmen istenilen başarılı çıkışı yakalayamamış olsa da Cyberpunk 2077 metacritic’te 87/100 puan alarak oyuncular tarafından sevildi.

Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

PUBG Mobile APK İndir 1.3 (Çılgın Ritimler)

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478